Yazan:kombiariza / Pratik Bilgiler / 0 Yorum

Kombi Sıcak Su Akmıyor?

KOMBİ SICAK SU ARIZASI..!

Sensör arızalı
Akış türbünü arızalı
Akış şalteri arızalı
3 yollu arızalı
Ana kart arızalı
Üstte yazılı bu 5 maddede sorun varsa..! Tüketici olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Servis çağırınız.  Ama üstte yazılı bu 5 madde haricinde bir sorun var ise çözme imkanımız olabilir.

Şimdi diyeceksiniz’ki ben üstteki bu 5 maddeden biri benim kombide olup olmadığını nereden bileceğim veya anlayacağım..! Aşağıda tüm bu sorularınızın cevabı mevcut.

Kombide ilk bakacağınız bölüm kombi devreye giriyor’mu.? yani çalışıyor’mu.? Bilindiği üzere kombi devreye hiç girmiyor ise ne kalorifer çalışır, nede sıcak su akar.

Bu konuyu bilmeyenler için aşağıda bulunan şıkları takip etmelerini rica ederim. Bilenler atlayabilir.

KOMBİ SICAK SU VERMİYOR..!
Nedenleri..;

Elektrik Şalteri kapalı (Sigorta Kapalı)
Kombinin suyu bitmiş
Kombi yanında bulunan gaz vanası kapalı
Ana gaz saati kesik, Dış kapı yanında (Ana saat)
Arıza ledi yanıyor. (Reset atınız.)
Sıcak su Derecesi kapalı. (Açınız)
LCD ekranlı kombide kalorifer Modu ayarlı
Kombi altında bulunan şebeke giriş vanası kapalı

Fakat Kombi devreye girdi ve çalıştı ise o zaman sıcak su akmıyor probleminin sebeplerine bakmaya geçebiliriz.

Önemli Not..; Kombiden sıcak su akmıyorsa.! sıcak su bölümünde arıza olup olmadığını anlamak için önce kombi cihazını kalorifer konumunda çalıştırınız.

Eğer kalorifer tarafı çalışırsa, Sadece sıcak su akmıyor’sa sıcak su bölümü arızalıdır. Her 2 Taraf çalışmıyor ise Bu Genel bir arızadır.

Not…; Değerli Okuyucu kalorifer peteklerinin çalışması, sıcak su tarafının sağlam olacağı, çalışacağı, anlamını taşımaz. Kombi 2 Bölümden oluşmaktadır.

Bir tarafı arızalı iken diğer tarafı çalışır. Yani sıcak su çalışırken, kalorifer tarafı arızalı olabilir. Yada kalorifer çalışırken, sıcak suda arıza olabilir.

Ama her 2 Tarafta çalışmıyorsa.! o zaman Bu genel bir arızadır. Nedeni servis kontrolü sonucunda belli olur. Şimdi gelelim Tüketicinin yanlış kullanımdan doğan sıcak su sorunlarını çözmeye, bunlar nelerdir?

KOMBİ SUYU ISITMIYOR..!
Derecenin yüksek ayarda olması
Derecenin düşük düzeyde olması
Sıcak su çeşmesini sonuna kadar açmak
Bu gibi hatalardan kaynaklanan sıcak su şikayetleri şunlardır.!

Banyodan akan su bir ısınıp bir soğuyor (dalgalı akıyor.)
Banyodaki Musluktan su az sıcak akıyor
Banyodan sıcak su ılık akıyor.!
Mutfaktan sıcak su akıyor, Banyodan akmıyor
KOMBİDEN SICAK SU GELMİYOR
Madde.1. Banyodan akan su bir ısınıp bir soğuyor Çözüm …; Banyo yaparken yapılan en büyük hatalardan bir tanesi duştan akan suyun çok sıcak akmasından dolayı suyu soğuk suyla ılıştırma yöntemine gitmek, bu yanlış bir kullanım şeklidir.

Banyo yapmadan önce, sıcak suyu mutfaktaki çeşmeden açıp ayarlayınız ..! su elinizi yakıyor ise kombiden dereceyi kısınız, Akan sıcak su elinizin tahammül edeceği sıcaklıkta olması gerekmektedir.

Sıcak su ayarını Neden mutfaktaki çeşmeden yapılması gerekiyor diye soracak olursanız..! Hemen cevaplayalım.; Diyelim’ki Kombi sıcak su derece ayarı yüksek dereceye ayarlanmış.!

Sizde Soyunup banyoya girdiniz su kaynar akıyor.! Dereceyi kısmak için Ne yapacağız..! Havlu takıp kombinin olduğu yere havluyla’mı gideceğiz, hele kombi balkonda ise, çıplak’mı çıkalım 🙂

Kombiden sıcak su gelmiyor
Kombiden sıcak su gelmiyor

Burada neyi öğrenmiş olduk banyoya girmeden önce, dereceyi ayarlanması gerektiğini. Birde Sıcak suyu soğuk su ile ılıştırma yapmayacağımızı anladık.

Neden ılıştırma yapmayalım diye soran olursa sebebi şu..; Soğuk su sıcak su tazyikinin önüne geçeceği için kombi sıcak su çeşmesinin kapandığını algılayacak ve ateşlemeyi durduracaktır.

Siz, su soğuk akmaya başlayınca bu defa çeşmeyi sıcak tarafa çevirmeye başladığınızda kombi çeşmenin açıldığını algılayıp tekrar suyun ısınması için çalışmaya başlayacaktır.

Uyarı …; Banyo yaparken Yapılan En Büyük hatalardan Bir tanesi çok sıcak Akan suyu soğuk su ile ılıştırma yöntemine Gitmek . Bu yanlış bir kullanım şeklidir. Eğer su tahammül edemeyeceğiniz sıcaklıkta akıyorsa (dereceyi kısınız)

Madde.2. Banyodaki musluktan su az sıcak akıyor..; Sebebi..; Sıcak su ayarı düşük olduğundan su yeteri kadar ısınmaz..! Çözüm..; Derece ayarını yükseltiniz..! Uygun derece ayarı (40-45 derecedir.)

Madde.3. Banyodan sıcak su ılık akıyor..; Sebebi..; Kışın Sıcak su çeşmesini sonuna kadar açmak, yanlıştır..! Çözüm..; Bu sorunu yaşamamak için su debisini kısınız ..! (Çeşmeyi kısınız) göreceksiniz su sıcak akmaya başlayacaktır. Yada servis çağırıp alev boyu ayarı yapılabilir..!

Yaygın hataların başında, kışın şebeke suyunun donma derecesine yakın olması ve siz banyo yaparken çeşmeyi sonuna kadar açmanız. Burada su debisini (Çeşmeyi) kısmanız gerekmektedir. Aksi taktirde banyo konforunuz etkilenir.

Genel olarak bu sıkıntı suyun donma derecesine yakın, çok soğuk havalarda meydana gelir. Sebebi ise donmaya yakın şebeke suyunu kombi içinde dolaşımını ısınmadan tamamlamasıdır,

Yani, su ısınması için gerekli zamanın oluşmaması, nedeni ile su ısınmaz, ve ılık akar.

Madde.4. Mutfaktan sıcak su akıyor, Banyodan akmıyor ..! Böyle bir sorun ile karşılaşırsanız bilin’ki kombide hiç bir arıza yok, Kombi’niz sağlam.

Veya her hangi bir çeşmeden sıcak su akıyor ve başka çeşmeden sıcak su akmıyor ise Bu problemin başlıca belirgin 2 Nedeni vardır.

Birincisi su tazyiki yetersiz yani su iplik gibi akıyor ise sıcak su gelmez. ikinci sebebi ise çeşme bataryasından kaynaklanır.

Su iplik gibi akıyor Çözüm..; Öncelikle çeşme ağzında bulunan filtreyi temizleyiniz. Tabi diğer çeşmelerden su güldür güldür akıyor ise, banyo çeşmesinde bulunan filtrenin tıkalı olduğu anlaşılır.

Yada tesisat ile ilgili bir sorun vardır siz filtreyi temizlemenize rağmen su tazyikli akmaz ise o zaman su tesisatçısı çağırmanız gerekmektedir.

İkinci sebebi ise çeşme bataryasından Çözüm..; Çin malı olan bu sıcak su bataryaları içerisinde bulunan diskin bozulması sebebi ile, sıcak su akmaz. Su tesisatçısı çağırınız.

SADECE BANYOYA SICAK SU GELMİYOR ARIZASINI SANIRIM ÇÖZDÜK. ÇÖZDÜK DİMİ.?
MUSLUKTAN SICAK SU AKMIYOR..!
Tüketicinin Yaşadığı Diğer Sorunlar..!

Eca kombi sıcak suyu açınca ötme sesi geliyor
Sıcak suyu açınca kombi altından su geldi
Sıcak suyu açınca petekler ısınıyor
Petekleri açınca sıcak su geliyor
Sıcak su kirli akıyor
KOMBİDEN SICAK SU GELMİYOR
KOMBİ SICAK SU SORUNU
Madde.1. Eca kombi sıcak suyu açınca ötme sesi geliyor ..! Bu arızanın anlamı sıcak su türbün arızalı servis çağırınız.

Madde.2. Sıcak suyu açınca kombi altından su geldi Bu arızalar genel olarak sirkülasyon motoru arızasıdır. servis çağırınız

Madde.3. Sıcak suyu açınca petekler Isınıyor Bu arızanın sebebi 3 yollu vana arızalı . Servis çağırınız.

Madde.4. Petekleri açınca sıcak su geliyor ..! Bu arızanın sebebi 3 Yollu vana arızalı servis çağırınız.

Madde.5. Sıcak su kirli akıyor ..! Bu arızanın sebebi 3 yollu vana arızalı . Servis çağırınız.

Tabi bu arızalar standart arızalardır. Başka bir sebepten olma olasılığı vardır. Sağlıklı bilgiyi kombi arıza servis ustaları verecektir.

Hizmet verdiğimiz Kombi Markaları

Ariston kombi sıcak su gelmiyor
Alarko kombi sıcak su gelmiyor
Airfel kombi sıcak su akmıyor
Arçelik kombi sıcak su gelmiyor
Auer kombi sıcak su gelmiyor
Baymak kombi sıcak su gelmiyor
Bosch kombi sıcak su gelmiyor
Buderus kombi sıcak su akmıyor
Baykan kombi sıcak su gelmiyor
Beko kombi sıcak su gelmiyor
Beretta kombi sıcak su gelmiyor
Demirdöküm kombi sıcak su arızası
Eca kombi sıcak su akmıyor
Ferroli kombi sıcak su akmıyor
Protherm kombi sıcak su gelmiyor
Vaillant kombi sıcak su gelmiyor
Vestel kombi sıcak su gelmiyor
Warmhaus kombi sıcak su gelmiyor

KOMBİ SICAK SU ARIZA KODLARI..;
Airfel C20 arıza kodu..; Kombide sıcak su problemi olduğunu gösterir. Sensör De arıza mevcut.

Airfel Family Cond Yoğuşmalı 60 Arıza Kodu : Sıcak Su Sensörünün Arızalı Olduğunu Belirten Arıza Kodudur. Kullanıcı Sıcak Su İsteğini Karşılamayabilir. Servis Çağrılması Gereken Bir Durumdur.

Baymak baxi luna E06 Arıza Kodu : Kombi Sıcak Su Sensörün Arızalı Olduğunu Gösteren Koddur. Bu Esnada Kullanıcı Sıcak Su Alamaz. Veya Sıcak Su Bir Süre Akar Bir Süre Akmaz.

Alarko trendy F2 + İng Anahtarı Arıza Kodu : Kombide Sıcak Su arızası, Gösteren Parçalarda Biri Olan Ntc Sensör Arıza Meydana Gelmiş.

Baymak Brötje E50 Arıza Kodu : Star Kombide Sıcak Su Sensöründe Sorun Olduğunda Kombide E50 Uyarı Kodu Belirir.

Demirdöküm atron F2 Arıza Kodu : Sıcak Su Ntc Sinde Sorun Olduğunu Belirten Uyarı Kodudur.

Demirdöküm isofast F07 Arıza Kodu : Kombinin Sıcak Su Devresi İçin Çalışan Sen Söründe Sorun Olduğunu Belirten Hata Kodudur.

Eca proteus plus blue F2 arıza kodu..; Sıcak Su Ntc Sinde Sorun Olduğunu Belirten Uyarı Kodudur.

Eca confeo/calora t5 Arıza Kodu: Kombinin Sıcak Su Devresi İçin Çalışan Sensörde Sorun Olduğunu Belirten Hata Kodudur.

immergas eolo 05 Arıza Kodu: Cihazdan Sıcak Su Gelmesin De Etmen Olan Parçalardan Ntc Sensörün De Arıza Oluştuğunu Gösteren Koddur.

Protherm leopart F4 Arıza Kodu : Sıcak Suyun Akmasında Etmen Olan Parçalardan Biri Olan Sensör De Arıza Meydana Geldiğini Belirten Koddur.

Vaillant atmotec F13 Arıza Kodu : Atmotec Kombide F13 Arıza Kodu Ntc Sensöründe Sorun, olduğu anlamını taşır.

Baymak Wolf yoğuşmalı 14 Boyler sensörü arızası ..: Sıcak su boyler sensörü ya da kablosu arızalı, Boyler sensörünü kontrol edin.

Demirdöküm kombi F2 sıcak su arızası..; Demirdöküm kombi sıcak su vermiyor ise olası arızalar şunlardır..; Sensör arızalı, Akış türbünü arızalı, 3 yollu arızalı, kart arızalı. Servis çağırınız.

Eca kombi F2 sıcak su arızası..; Eca kombi sıcak su türbün arızalı, bazen sıcak suyu açınca ötme sesi gelir, sensör arızalı, 3 yollu arızalı, elektronik kart arızalı. Servis çağırınız.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir